Abych stále dokola nenahrávala pouze sladké recepty s arašídovým máslem, tady je jeden slaný, který dokonce potěší i vegetariány a možná i vegany (pokud tedy vynechají rybí omáčku). Ačkoliv to může znít a vypadat podivně, výsledný pokrm je velmi dobrý, a v ústech máte úplný koncert různých chutí a textur.Ochutnáte měkkou, ale ne rozvařenou brokolici, teplou, ale křupavou a šťavnatou papriku a svěží cibulku s trochou chilli a k tomu mírně nasládlý a navinulý dip z arašídového másla.
Pro správnou přípravu brokolice je dobré si vysvětlit, co je to blanšírování - jedná se o krátkou a intenzivní tepelnou úpravu ve vroucí vodě a následné prudké zchlazení. Takto upravená zelenina změkne "al dente" a neztratí svou svěží zelenou barvu. Krátkým ohřevem povolí tuhá vlákna a inaktivují se enzymy způsobující ztrátu barvy a šednutí.
Kvůli zmíněné inaktivaci enzymů je dobré před mražením krátce blanšírovat fazolové lusky a další druhy zeleniny, která by jinak v mrazničce během skladování ztratila barvu.
Kromě brokolice tento postup jistě využijete například u zmíněných fazolových lusků, nebo třeba u chřestu.
Důležité je, využívat dostatečně velký hrnec, v něm mít opravdu vroucí a bublající vodu v takovém množství, aby nepřestala bublat v momentě, kdy do ní přihodíte zeleninu; případně aby chvilka kdy voda přestane bublat byla v rámci několika sekund. Po ruce byste také měli mít mísu s ledovou vodou (případně i s kostkami ledu) a cedník - k okamžitému zcezení, zchlazení v ledové vodě a další zcezení.
A ještě - stvol z brokolice nevyhazujte, oloupejte okrajová tuhá vlákna a nakrájejte ho na kolečka a povařte o 3 minuty déle, než růžičky. Já bohužel tentokrát měla dutý a zcela dřevnatý stvol, tak jsem ho nevyužila.
- 1 malá brokolice - nakrájená na jednotlivé růžičky
- 1 malá červená paprika - na kostky
- půl svazku jarní cibulky - na hrubo
- 1 větší stroužek česneku - na drobno
- špetka soli
- špetka chilli vloček
- 1 lžíce arašídového oleje
- 1,5 lžíce arašídového másla
- 3 lžíce vody
- 1,5 lžičky třtinového cukru
- 1 lžička sojové omáčky - ideálně s nízkým obsahem sodíku
- 1 lžička rýžového octa
- 1 lžička rybí omáčky
- 2 lžíce arašídového oleje
Do dřezu si nachystám cedník a vedle na linku mísu s ledovou vodou.
Ve velikém hrnci dám vařit vodu se špetkou soli. Jakmile vře a intenzivně bublá, vhodím do ní brokolici a stopuju 3 minuty (pokud použiju i oloupaný stvol, vhodím nejprve ten, stopnu 3 minuty a nechám ho ve vodě a přidávám růžičky a měřím další 3 minuty). Pak okamžitě vypínám oheň a slívám vodu (opatrně, nezapomínejte pustit zároveň studenou, ať vás časem nepřekvapí roztavené potrubí), slitou brokolici okamžitě přehazuji z cedníku do ledové vody.
Až je brokolice zcela studená, opět sliju a nechám volně odkapávat.
Rozehřeju si pánev a přikápnu lžíci oleje. Do pánve nasypu papriku, chilli a česnek a prudce opékám a míchám zhruba minutu. Pak stáhnu plamen na "o trochu více než minimum" a přidám brokolici - jen aby se opět trochu prohřála. Pak oheň vypnu.
Všechny suroviny na zálivku odměřím do uzavíratelné sklenice a následně intenzivně protřepu. A je hotovo - servíruji. Buď takto elegantně zvlášť, nebo vše promíchám v misce, sice méně elegantní řešení, ale lépe propojená chuť :-).
Žádné komentáře:
Okomentovat