Až jsem se k fazolím dostala doma, na návodu jsem si přečetla, že se vaří v papiňáku asi hodinu - přišlo mi to hrozně moc, ale když něco vařím poprvé, snažím se držet návodu. Potřebovala jsem aby fazole nebyly rozvařené, chtěla jsem je zkusit do vegetariánské formy chilli con carne.
No, a samosebou že hodina byla příliš a fazole byly rozvařené tolik, že by stačilo je trochu protřít přes síto, a měla bych fazolovou kaši zbavenou slupek. Takže pokus s Chilli se nekonal. Přemýšlela jsem, jak tedy rychle upotřebit skoro půl kila rozvařených fazolí co nejjednodušeji. A hle, nápad na karbenátky byl na světě.
Kromě zmíněných adzuki fazolí jsem použila také quinou a protože jsem zrovna měla, tak i hrst vařené cizrny. Lze je jak smažit, tak péct. Osobně dávám přednost pečení, je to klidnější práce, nic není třeba otáčet a dávat pozor, který kousek jsem vložila jako první. Pokud však chci smažit, je třeba do těsta přidat trochu mouky, aby se hmota při smažení nerozpadla, taky je vhodné karbenátky před smažením obalit v ochucené mouce nebo strouhance.
- Adzuki (rozvařená) - celý pytlík = 400g v suchém stavu
- 200 g vařené cizrny = cca 80 g v suchém stavu
- 3 vejce
- 3 menší nebo 2 větší cibule - nakrájené na drobno
- 1 hrnek vařené quinoi (o objemu 250 ml) uvařené podle návodu
- volitelně vločky z řasy Nori
- pórek
- sůl, pepř, chilli vločky
- 2 lžíce oleje (pokud budu péct)
- VOLITELNĚ:
- 3 lžíce hladké mouky, pokud budu karbenátky smažit
- strouhanka či bylinkami ochucená mouka na obalení
- 1 l oleje na smažení (pokud budu péct, nikoliv smažit, není třeba) - řepkový, arašídový, olivový rafinovaný, atd., papírové utěrky na odsání přebytečného tuku
1. Nejprve uvařím adzuki a cizrnu - proberu a properu, pokud nezapomenu, dám namočit večer předem, pokud zapomenu, vařím cca o 10 minut déle. Vodu na vaření luštěnin osolím. Adzuki vařím v papiňáku do rozvaření - cca 40 minut. Cizrnu vařím buď souběžně v normálním hrnci 40 minut, nebo následně v tlakovém hrnci cca 20 minut.
2. Než se luštěniny uvaří, nakrájím si cibuli a pórek. Do mísy rozklepnu 3 vejce, přidám nori vločky, chilli, trochu pepře, vařenou quinou a rozkvedlám vidličkou, přidám i pórek a cibuli.
3. Uvařenou cizrnu scedím a přidám do mísy s vejci a ostatními surovinami. Adzuki také opatrně scedím a následně rozmačkám/ rozmixuju na kaši. Přidám do mísy se všemi surovinami a promíchám. Pokud chci následně karbenátky smažit, přidám do směsi také mouku; pokud budu péct, tak trochu oleje.
Dám vychladit do lednice na pár hodin.
4. Pomocí dvou lžic (nebo namočenýma rukama) vytvaruju šišky a skládám na talíř nebo pečícím papírem vyložený plech. Pokud mám v plánu smažit, šišky obalím ve strouhance.
následně rozděluji postup na pečení (5.1.) a smažení (5.2.)
5.1. Troubu si předehřeju na 180 stupňů z obou stran. Až mám celý plech šišek hotový a trouba je předehřátá, dám je péct na 30 minut. Po vložení do trouby stáhnu teplotu na 160.
5.2. Do velké a hluboké pánve naliju litr oleje vhodného na smažení a rozpálím plotnu. Nechám rozehřát dokud vhozená kapka směsi nezačne okamžitě bublat. Následně smažím jednotlivé šišky - z jedné strany asi 2 minuty. Po vytažení dám odkapat od oleje na papírovou utěrku.
6. Podávám. Nejlepší jsou třeba se salátem z rajčat a polníčku a nějakou jednoduchou zálivkou. Dobře chutnají také v tortile jako vege-kebab :-)
Pokud nechcete používat vejce, přidejte hrašku, nebo pár lžic sojové mouky. Bez nich se směs, zejména při smažení, dost rozpadá.
Žádné komentáře:
Okomentovat