středa 31. srpna 2016

Kuřecí satay s arašídovou omáčkou - chicken satay with peanut sauce





Při hledání dalšího receptu v němž použiju arašídové máslo jsem se nemusela dlouho přemlouvat, abych ho zkusila. Satay s arašídovou omáčkou je vyhlášené street foodové jídlo, původem z Thajska. Zajímavé je, že všude, kde jsem satay jedla bylo ve variantě kuřecí, ale v Thajsku se dělá spíš varianta z vepřového masa. Díky zkřehnutí masa v marinádě ale můžete použít nejspíš jakékoliv maso (tedy bez šlach a chrupavek, ty by během rychlého grilování nestihly změknout).


Na kuřecí maso
  • 3 lžíce rybí omáčky
  • šťáva z 1- 2 limetek
  • 1 stonek citronové trávy - pouze bílá část, nakrájený na tenké plátky (volitelně)
  • 3 lžíce palmového sirupu/2 lžíce třtinového cukru
  • 2 lžíce sojové omáčky (ideálně s nízkým obsahem sodíku)
  • 1 lžíce strouhaného čerstvého zázvoru
  • 1/2 lžičky chilli vloček
  • 4 stroužky česneku, prolisované
  • 500 g kuřecích prsou nebo vykoštěných horních stehen
  • 2 lžíce arašídového oleje + další ke grilování
  • špejle nebo kovové jehly ke grilování
Maso očistěte a nakrájejte na tenké proužky, vložte do uzavíratelné misky. 

Ze všech ostatních surovin umíchejte marinádu a maso jí zalijte a pořádně promíchejte, aby byl každý kousek masa obalený. Misku zavřete a uložte minimálně na 30 minut do lednice (ideálně aspoň 2 hod, ale klidně i přes noc).

Dřevěné či bambusové špejle namočte aspoň 30 minut předem do vody, při opékání se nebudou připalovat. Maso oklepte od marinády a kousků citronové trávy a postupně jím provlečte špejle.

Rozpalte gril nebo silnostěnnou pánev a maso postupně ogrilujte ze všech stran. 

Podávejte s arašídovou omáčkou a listy hlávkového salátu, okurky a limetkou. 
Osobně obvykle stáhnu všechno maso ze špejlí, a každí si pak sám vezme list salát, do něj dá maso, okurku, zakápne limetkou, salát zabalí do závitku a namáčí do arašídové omáčky. 




Na arašídovou omáčku (z tohoto množství jí bude docela dost, ale v klidu ji uložte do lednice a použijte třeba jako dip k zelenině, nebo množství marinované masa rovnou několkrát vynásobte a pozvěte větši bandu lidí ;-)):
  • 2 lžíce červené kari pasty,
  • 400ml kokosového mléka,
  • 150g arašídového másla, 
  • 3 tsp frybí omáčky,
  • 2 lžíce palm. sirupu / 1 lžíce třtin. cukru,
  • 4 ks tamarindu,
  • šťáva z 1 limety,
Dužinu s tamarindu vyloupejte a zbavte semen, rozmixujte do hladka s trochou kokosového mléka, arašídovým máslem a kari pastou. 

Na pánvi rozehřejte rozmixovanou směs a přimíchejte rybí omáčku, palmový sirup nebo třtinový cukr a limetkovou šťávu. Nechte na mírném plameni lehce probublávat do zhoustnutí. Ochutnejte a případně dochuťte další rybí omáčkou, sirupem nebo limetovou šťávou dle vlastních preferencí. 



úterý 30. srpna 2016

Sýry a já



 

Dneska článek bez receptu, nicméně s velkou dávkou radosti. Letošní léto trávím výrobou domácích kozích sýrů a velmi si to užívám. Je to celkem ironie, protože když jsem byla malá, tak jsem ke všem kozím výrobkům měla příšerný odpor, byť se rodiče snažili kozí mléko maskovat kakaem, kozí tvaroh v buchtách, vždycky jsem to poznala a odmítla to konzumovat. Jediné, co jsem byla ochotná sníst byla ricotta, respektive spíš paneer, vyrobený rychlým zahřátím na vysokou teplotu a sražený citronovou šťávou, nebo octem, tam kozí pachuť téměř nebyla. Dlouhou dobu jsme pak taky kozí mléko zkrmovali prasatům, přičemž během bakalářského studia jsem pravidelně odebírala vzorky a zkoumala je v rámci své bakalářské práce. Tehdy jsme měli 2 kozy, ale jejich mléčná užitkovost (rozuměj kolik nadojily) byla mizerná a kvalita mléka průměrná.


Před 3 lety, když jsem nastupovala do práce, měla být mojí funkcí právě práce v minimlékárně. Souhra okolností se však sešla tak, že mlékárna nakonec nevznikla a po dvou letech jsem se vrátila ke studiu. Během práce jsem si ale stihle stihnout půlroční stáž v Sýrárně Bratří Brunnerů, kde sice v té době výroba sýrů od začátku přímo z mléka probíhala minimálně (spíš by se dalo říct že v té době byla tato sýrárna koncipována jako velká zrárna sýrů zrajících pod mazem, které byly vyrobeny jinde), nicméně ke konci již začala i vlastní výroba čerstvého sýra a já jsem si tak odnesla aspoň nějaké užitečné poznatky. Při práci na prodejnách jsem navíc měla šanci ochutnat kozí goudu v různých stádiích zralosti a také kozí plísňový sýr typu lactique, tedy s bílou plísní na povrchu, prozrálý a mazlavý pod kůrkou, a tvarohovitý a příjemně nakyslý uprostřed - a zamilovala jsem se. Kozí plísňák ale stál moc peněz na to, abych si takovou lahůdku mohla dopřávat často, a tak jsem začla přemýšlet nad tím, jestli by nešlo takový sýr udělat doma.

Loni táta pořídil kozu novou, krásně bílou, bez rohů, hodnou, s velkým vemenem, která na vrcholu laktace klidně nadojila i 5l mléka denně. Což je už docela dost na to, aby se z něj dal vyrábět sýr. Oprášila jsem skripta mlékárenských technologií, znovu přečetla návody z velmi šikovné knížky Domácí mlékař, nastudovala dostupné informace na webových stránkách téhož názvu, které netvoří nikdo jiný, než Klára z conovehonakopci, a zjistila že vyrobit kozí plísňový sýr vlastně není zas až taková věda. Z naškudlených peněz jsem koupila velký hrnec, kultury, teploměry, formičky, z lednice vytáhla syřidlo co jsem koupila ještě kdysi do práce a začla klasickým čerstvým farmářským sýrem.


Ze syrovátky jsem udělala ricottu, případně pro větší výtěžnost přilila mléko a pak vznikl spíš paneer, z další dávky jsem nechala prokysat tvaroh s kapkou syřidla a kulturami plísní a pak nechala týden zrát. Každý den jsem chodila kontrolovat, jestli už začíná růst plíseň - a světe div se, opravdu začla, krásně se zvlnila a sýr vypadal skvěle.
Nakonec bylo ale nejdůležitější, jestli bude také dobře chutnat - což díkybohu chutnal. Po nějaké době jsem zkusila také dva malé bochánky goudy, která ještě pořád zraje v lednici, a na níž už si opravdu hodně brousím zuby a jsem zvědavá, jaká bude.

Aktuálně tedy s týdenní periodicitou vyrábím

  • farmářský sýr
  • žervé
  • ricottu/paneer
  • plísňový sýr typu Crottin
Teprve když zbyde nějaké další mléko, pouštím se do experimentů, jednou za čas naložím Fetu, nebo zkusím goudu.




Ze začátku jsme stíhali sýry jíst sami, teď už je kupují i známí, já pořád ještě různě zkouším, měním postupy a učím se. Nejvíc z výroby sýrů se totiž člověk naučí až při jejích vlastní výrobě. Mám sice celkem slušný teoretický základ ze školy, což je fajn, ale je velká škoda, že jsme neměli více šancí si při studiu zkusit výrobu také prakticky (zvlášť, když teď už tam na to prostory jsou). Resp.šanci jsme měli, ale vyrobili jsme tehdy jen čerstvý sýr, což není až tak těžké, dále jogurt a tvaroh. Byla jsem u jednoho z prvních pokusů o dohřívaný tvrdý sýr a u hnětení mozzarelly a výsledek byl dosti rozporuplný, což je mi líto, protože právě pařené sýry bych si ráda zkusila, a teď na ně horko těžko sbírám odvahu.


Už jsem se ale rozhodla, že v zimě, kdy kozám končí stádium laktace, zkusím potrénovat z mléka kravského z blízkého kravína a zaměřím se právě na ty sýry, které mi nejdou, nebo v jejichž výrobě si prostě nejsem jistá. Tak jsem zvědavá, s jakým to bude úspěchem.

úterý 16. srpna 2016

Tapioca puding s kokosovým mlékem a marakujou - bezlepkový, bezlaktózový, veganský


K tomuto pudingu jsem poprvé našla cestu před 2 lety v práci. Zpočátku na mne působil celkem nedůvěryhodně a vzhledově připomínal spíš nějaký druh kaviáru, podobně jako chia-puding, nakonec jsem se ale odhodlala a zkusila ho poté, co jeden zákazník v pátek odpoledne nakoupil snad 8 balení a řekl, že původně ho kupovali domů dceři, která drží má alergii na laktózu, ale nakonec začal tenhle tapiokový podivín chutnat celé rodině.
V tu dobu byl relativně levnou, chutnou a rychlou svačinou v době krátké pauzy. V momentě kdy jsem přestala působit na jednotlivých prodejnách, ale spíš v kanceláři a ve výrobě, jsem zjistila že se prodává už i u nás doma v Hustopečích ve zdravé výživě. Cena byla pořád velmi přijatelná. Letos ale výrobce cenu poměrně dost zvedl, a to na takovou výší že už mi přišla přemrštěná.
Tak jsem koupila tapiokové perličky a puding konečně zkusila i doma. V obchodě přidávají obvykle konzervované ovoce nebo čokoládu, já rády přidávám šťavnaté a lehce nakyslé sezonní, nebo (pokud si chci vyhodit z kopýtka) marakuju alias passionfruit alias mučenku.

Marakuja je exotické ovoce, které nádherně voní, trochu jako "tutti frutti" a podle stupně zralosti je lehce nebo velmi kyselé a lehce nasládlé. Je to to ovoce, které ve vietnamských bistrech dostanete v pomerančové freshi. Kupuji ho obvykle v Makru, občas se ale podaří sehnat v akci (naprosto nárazově a nepředvídatelně) za pár korun v Tescu nebo v Albertu, stoprocentně seženete v Brně na Olomoucké a v Praze v Sapě. Obvykle stojí zhruba 50-60 Kč/4ks.

Kokosové mléko už je dneska celkem snadno dostupné ve větších supermaketech, ve zdravých výživách, nejlevněji samozřejmě v asijských potravinách. Většinou kupuju značku AROY-D. Mimo tenhle recept určitě upotřebíte do indických curry, kde utváří skvělou jemnou chuť.


Na 3 - 4 porce:

  • 100 g tapiokových perliček
  • 300 ml vody
  • 300 ml kokosového mléka
  • 3 lžíce třtinového cukru
  • volitelně špetka vanilky/skořice
  • marakuja
  • další sezonní ovoce


Tapiokové perličky přelijte v rendlíku vodou a nechte zhruba 30 minut nasáknout, poté přidejte cukr, kokosové mléko a případnou vanilku či skořici a na středním plameni pomalu vařte zhruba 10 minut za stálého míchání. Průběžně zkoušejte, zda už perličky změkly na skus. Puding nevařte příliš hustý, během chládnutí ještě zhoustne a zpevní (stejně jako normální puding).

Ještě teplý pudink přelijte do skleniček a nechte lehce vychladnout, poté ozdobte nakrájeným ovocem a vyškrábanou dužinou z marakuji. Pokud se nechystáte puding hned konzumovat, zavíčkujte skleničky a skladujte v lednici po dobu několika dní.


čtvrtek 11. srpna 2016

Kuře s lilkem, batáty a arašídovým máslem, inspirované Afrikou - African chicken peanut stew




Občas hledám recepty do kterých bych využila arašídové máslo, protože ho máme doma pořád dostatek. A při hledání jsem narazila na zajímavé, Africkou kuchyní inspirované dušené kuře s lilkem a batáty. Nejdřív jsem se těšila, při vaření jsem pak dost pochybovala, protože mi moc nechutnalo, ale nakonec jsem byla mile překvapená jak dobře chutnalo. 

Pokud jste překvapeni kde beru zásoby arašídového másla, kdysi jsem o tom psala tady. A pokud o něj třeba máte zájem, mrkněte na FB Másložrout oříškový, který krom oříškového prodává ještě mandlové, kešu, lísko-ořechové a pistáciové. Pro další recepty s arašídovým máslem můžete mrknout sem.


Do receptu je třeba uzená paprika (koupila jsem v Marks and Spencer, ale seženete v každém dobrém obchodě s kořením), ale pokud ji nemáte, troufnu si říct že není zcela klíčová. Pokud máte čas nazbyt, můžete kuře připravit na grilu a získá tak také lehce nakuřovanou chuť. 

Zároveň se nakonec přidává čerstvý koriandr, skvělá bylinka, kterou však nemá každý rád. Já osobně jsem si na něj chvilku zvykala, teď ho miluju, nicméně mi právě dorůstá letošní 3 dávka v květináči a zatím jsou to malinké rostlinky, takže jsem si na fotkách dovolila nahradit ho petrželkou. 


Na 4 - 6 porcí:

  • 500 g kuřecího masa (stehení řízky, nebo klidne paličky, křídla)
  • řepkový nebo jiný olej vhodný pro tepelnou úpravu
  • 2 lžičky celého koriandru
  • 1-2 lžičky uzené papriky
  • 1 lžička kajenského pepře (sušené chilli papričky)
  • špetka chilli vloček
  • sůl a pepř
  • 1 velká červená a 1 velká žlutá cibule
  • 3 červené papriky
  • 1 malý lilek
  • 1 větší batát
  • 2 lžíce rajčatového protlaku
  • 3 rajčata
  • 650 ml vývaru
  • 4 - 5 vrchovatých lžic arašídového másla
  • půl svazku koriandru/hladkolisté petržele
  • celé nebo drcené arašídy k posypání


Koření vložte do mlýnku nebo hmoždíře a rozdrťte na jemno. Smíchejte v uzavíratelné misce se lžící oleje a nechte stranou. Kuřecí maso nakrájejte na kostky zhruba 3x3 cm a promíchejte s kořenící pastou v misce. Přikryjte a uležte aspoň na 30 minut do lednice (ale klidně i přes noc).


Veškerou zeleninu omyjte, batát i oloupejte a nakrájejte na kostky zhruba 2x2 cm. Cibuli oloupejte a nakrájejte na půlměsíčky. Lístky koriandru otrhejte a dejte prozatím do lednice, stonky posekejte na velmi jemno. 

V dostatečně velké pánvi (či silnostěnném hrnci) rozehřejte lžíci oleje a opečte na něm kuřecí maso ze všech stran (případně ho ogrilujte na grilu, nebo opečte zprudka v troubě), až je hezky zlatavé. Pak maso vyndejte a pánev či hrnec vytřete papírovým ubrouskem do sucha. Znovu v ní rozehřejte lžíci oleje a přidejte nakrájenou cibuli a papriky a za občasného míchání opékejte, dokud paprika nezměkne a cibule nezprůsvitní, přidejte rajčatový protlak a lehce zarestujte. Pak přidejte opečené maso, rajčata, lilky a batáty, zalijte vývarem přidejte arašídové máslo a posekané stonky koriandru. Promíchejte a ochutnejte, případně přisolte. Nechte dusit na mírném plameni pod pokličkou zhruba 45 minut. 

Poté poklici odklopte, zvyšte plamen a za stálého míchání odpařujte tekutinu, dokud nezíská hustší "omáčkovou" konzistenci, podobnou kari. Ochutnejte, případně dochuťte, posypte sekanými listy koriandru a arašídy. Podávejte s rýží, kuskusem, bulgurem, chlebovými plackami, s čím je libo ;-) 



úterý 9. srpna 2016

Sezamové kuře - sesame chicken



Pokud jste vyznavači asijské kuchyně, nejspíš budete vědět, že sezamové koře se velmi podobá úpravě kuřete generála Tso = general Tso´s chicken, liší se v tom, že generálovo je s tmavší, kořeněnější omáčkou a primárně se připravuje s brokolicí. Já expert nejsem, takže jemné rozdíly mezi oběma verzemi zas tak moc nevnímám.

Dále podle aktuální diety/ne-diety je možné obalené kuře buď smažit, nebo jen rychle zapéct v troubě pod rozžhaveným grilem. U pečení v troubě ale dejte pozor a dostatečně sklepte dolů moučnou směs, příliš velká vrstva by zůstala suchá a i po delším upečení prostě bílá, zatímco maso by se mezitím totálně vysušilo a ani hustá sladkokyselá omáčka v níž se pak ještě obaluje by maso nezachránila.

Na tenhle recept každopádně budete potřebovat některé speciální ingredience, takže pokud doma asii neholdujete, tak předem potřebujete skočit do nějaké vybavené vietnamské večerky, nebo aspoň do mezinárodního koutku nějakého supermarketu.

Shaoxing víno - rýžové víno určené k vaření i konzumaci jen tak, produkované v Číně v oblasti Shaoxing (nečekaně), zraje v tradičních hliněných nádobách. Sehnala jsem i v Tescu, cena okolo 130 kč/750 ml.

Sezamový olej z praženého sezamu - je celkem důležité zvolit opravdu olej z pražených semen, který má specifickou chuť, dá se sehnat i v Tescu a jiných obchodních řetězcích, jen se nelekněte, cena je celkem vysoká (cca 80 kč/250 ml) a ani přímo u vietnamců nevyjde o moc levněji, litrová láhev okolo 300 kč; je však nepostradatelný do asijských jídel, miluju ho třeba v salátu z mořských řas! Olej z nepraženého lnu má úplně jinou, velmi jemnou chuť, nechte si ho raději do salátu nebo nějakých nepečených ořechových kuliček ;-)

V receptu se používá správně sezamová pasta, která je velmi podobná tahini pastě, ale mixuje se z předem opražených semen sezamu a je tak v chuti více intenzivní. Pokud ale máte doma tahini, stačí když k němu přidáte pár lžiček praženého sezamového oleje a získáte obstojnou náhradu.

Tahini pasta - spadá spíš do arabské kuchyně, seženete jak v mezinároní části supermarketů, tak ve zdravých výživách. Naprosto nepostradatelná pro výrobu hummusu či chalvy. Podle výrobce stojí 400 g zhruba od 75 kč, bývá v akci i v Lidlu během, tuším, řeckého týdne.


Na 4 porce:

na marinování masa:

  • 500 g kuřecího masa
  • 1 lžíce kukuřičného škrobu
  • 1 lžíce Tahini pasty
  • špetka soli
  • 1 lžíce Shaoxing vína
na obalení masa:
  • 1/2 hrnku hladké mouky
  • 2 lžíce na sucho orestovaného sezamu
  • špetka soli
  • špetka čerstvě mletého pepře
na omáčku:
  • 2 lžíce řepkového nebo arašídového oleje
  • 1 stroužek česneku
  • 1 lžíce shaoxing vína
  • 170 ml kuřecího vývaru
  • 2 lžíce rýžového octa
  • 2 lžíce rýžového sirupu
  • 1 lžíce světlé sojové omáčky
  • 1 lžíce tmavé sojové omáčky
  • 2 lžíce praženého sezamového oleje
  • 2 lžíce kukuřičného škrobu smíchaného se 2 lžícemi vody
  • sezam na posypání
  • svazek jarní cibulky
  • dušená rýže nebo vaječné nudle k podávání

Kuřecí maso pokrájejte na kostky zhruba 3x3 cm, suroviny na marinádu smíchejte a vetřete do nakrájeného kuřete. Nechte marinovat alespoň 30 minut, klidně i déle, třeba přes noc v lednici. 

Maso obalte v moučné směsi, přebytek oklepejte. Poté buď usmažte v řepkovém oleji, nebo upečte v rozpálené troubě na plechu vystlaném pečícím papírem do zlatova (zhruba 8 minut).

Ve vyšší pánvi rozehřejte 2 lžíce oleje, přidejte utřený česnek a mírně prohřejte, přidejte všechny ostatní suroviny a neustále míchejte do mírného zhoustnutí (zhruba do konzistence sirupu). 
Poté přidejte opečené maso a zasypte nasekanou jarní cibulkou. 

Podávejte posypané dalším sezamem s dušenou rýží či vaječnými nudlemi.



Stroganoff


Pokud bychom si kromě boršče měli z ruské kuchyně odnést ještě nějaký recept, měl by určitě být recept na hovězí Stroganoff. Jedná se o velmi rychlé, avšak noblesní a velmi chutné jídlo, občas přezdívané jako ruský minutkový guláš. V Rusku se obvykle podává s pečenými brambory či hranolky, já jsem ale zvolila lehčí dušenou rýži; možné je také podávání s těstovinami.

Aby však dobře chutnalo a příprava byla opravdu rychlá, je potřeba koupit kvalitní kus masa. Buď koupíte přímo minutkovou svíčkovou nebo nízký roštěnec, nebo velmi, velmi dobře vyzrálý kousek kýty. 
Nešetřete ale ani na ostatních surovinách, vyberte si kvalitní hořčici, a okurky do omáčky volte opravdu jen ty křupavé drobounké (nejlépe "cornichonky"). 
Zvláštní pozornost dbejte při čtení složení zakysané smetany, jednak by měla být opravdu tučná, tedy alespoň 16%, klidně i více, a jednak by ve složení měla mít jen smetanu a čisté mlékařské kultury, žádný stabilizátor karagenan.



Jak jsem zmínila, samotné vaření je opravdu rychlé, takže po nakrájení a odvážení všech surovin většinou začnu tím že dám dusit rýži, a než je hotová, je uvařený celý zbytek jídla. Takže pokud si Stroganoff zvolíte jako nedělní oběd, hravě zvládnete ještě i přípravu zeleninového salátu k podávání a dezertu k odpolední kávě ;-)


Na 2 porce:
  • 250 g vyzrálé roštěné nebo svíčkové
  • lžička dijonské hrubozrnné hořčice
  • malá nasekaná šalotka
  • 2 - 3 malé nasekané okurka
  • 2-3 lžíce kaparů
  • 250 g drobných žampionů nakrájených na šestiny
  • lžíce rajčatového koncentrátu
  • 6 lžic tučné kysané smetany
  • 700 ml vývaru nebo vody
  • zarovnanou lžičku sladké papriky
  • sůl
  • pepř
  • 1 lžíce másla
  • lžíce oleje
  • trocha citronové šťávy a cukru krupice k finálnímu dochucení
  • dušená rýže k podávání
Maso očistěta, osušte papírovou utěrkou a pokrájejte na nudličky zhruba 1x3 cm. Nechte stranou dojít pokojové teploty.

Žampiony restujte na másle do hněda, jakmile trochu zezlátnou, přidejte nakrájenou šalotku. V momentě kdy šalotka zprůsvitní, zarestujte také rajčatový koncentrát, hořčici a papriku, minutu míchejte a přilijte vývar, osolte a opepřete, promíchejte a nechte probublávat pod napůl přikrytou pokličkou.

Dejte rozehřát silnostěnnou pánev. Maso lehce posolte a opepřete. Do pánve nalijte lžíci oleje a vložte pokrájené maso tak, aby kolem sebe jednotlivé nudličky měli dostatek místa. S majem nijak zvlášť nemíchejte, vždy jen trochu pootočte jednotlivé kousky, jakmile se opékaná část masa zatáhne a zhnědne. Opékaní musí probíhat rychle, plotýnka by měla jet na maximální výkon.  

Po dokonalém opečení masa vypněte sporák, do pánve vlijte připravovanou omáčku a promíchejte, přidejte zakysanou smetanu, okurky, kapary a ochutnejte, dosolte, dopepřete případně okyselte či přislaďte. Podávejte s dušenou rýží (postup na přípravu např.v tomto receptu, jen vynechte sezam).  




neděle 7. srpna 2016

Brownies - hříšně čokoládový dezert - plnotučná nevegetariánská turbo ultra super verze




Dělala jsem bezlepkové avokádové brownies, dělala jsem veganské adzuki brownies, ale protože osobně nijak neprožívám bezlepkovou módu a už vůbec nejsem vegan, tak je snad i mou povinností přidat taky recept na normální čokoládové brownies, ty kvůli kterým hodíte dietu za hlavu :-D


Na tenhle recept navíc budete potřebovat jen několik málo surovin, a troufám si říct, že pokud aspoň občas pečete, máte je jistě doma, a když už je jich jen tak málo, zkuste volit ty kvalitnější. Pozor dejte při volbě kakaa a čokolády. Čokoláda by měla mít alespoň 50 % kakaové sušiny, kakao by nemělo mít snížený obsah tuku - docela obstojné jsem pořídila v Tescu pod názvem extra kakao, nebo tak nějak, jinak mají skoro všechna konveční kakaa (byť se tváří na etiketě sebelíp) snížený obsah tuku na cca 10%. 

Na formu cca 20x20 cm, nebo na 23 cm koláčovou formu:

  • 200 g kvalitní čokolády
  • 130 g másla
  • 160 g cukru
  • špetka soli
  • špetka mleté vanilky
  • 2 lžíce kvalitního kakaa (tj aspoň 20% obsah kakaového tuku), prosátého
  • 3 vejce
  • 130 g mouky


Troubu dejte předehřát na 180 stupňů a připravte si plech s pečícím papírem.

Čokoládu s máslem rozpusťte na vodní lázni, poté odstavte z plotny a vmíchejte cukr, sůl, vanilku a kakao a metličkou promíchejte do hladka. Pak po jednom zapracujte vejce, nakonec přisypte mouku a zapracujte v hladký krém. 

Vlijte na pěčícím papírem vystlaný plech či formu a dejte péct na 30 - 40 minut, podle toho jak vláčný, nebo naopak propečený máte rádi střed. Pokud máte formu či plech větších rozměrů, než je v popisu - tím pádem také nižší vrstvu těsta, pečte spíš jen 25 - 30 minut. 

Vyndejte z trouby, nechte alespoň 30 minut vychladnout na mřížce a můžete podávat. 

Brownies by po upečení neměly mít úplně suchý střed, spíše dost vláčný, jako rozpuštěná čokoláda, během chládnutí ještě trochu dojdou, zpevní a po úplném vychladnutí čokoláda ztuhne.

Kuře s brokolicí, dušená řýže s černým sezamem - chinese chicken brocolli

 

Je to už nějaký ten pátek, co jsem musela drahému vyvařovat přesné porce kuřete s rýží v nízkotučné úpravě na milion způsobů, protože hubl na nějakou váhovku na závody. Různých modifikací jsem tehdy vařila spousty, klíčem obvykle bylo pořádné opečení masa na pánvi pěkně do hněda, aby pokrm aspoň trochu chutnal. 
Celkem nedávno jsem ale objevila krásu a hlavně výbornou chuť tohohle nijak negrilovaného kuřete, které patří k nejčastějším take-out jídlům v čínských bistrech; taky je často nejvíc napěchované přidanými glutamany. Zvládla jsem to i bez nich a chutnalo to skvěle.
Brokolice se v tomto receptu rychle blanšíruje, díky čemuž získá sytě zelenou barvu a zůstane křupavá tak akorát. Kuřecí maso je připravené tak, že vynikne jeho jemná chuť,
pokud vám ale přecijen bude chybět trochu zlatavě hnědé, doporučuji přidat čerstvě orestované a lehce posekané arašídy nebo kešu ořechy ;-)


Suroviny, které by vám mohly chybět doma jsou Shaoxing víno (= rýžové víno na vaření) a sezamový olej (čímž myslím olej lisovaný z praženého sezamu, jako např.tento). Seženete ve vietnamských potravinách nebo s mezinárodních koutcích v supermarketu.


Na 4-5 porcí:

  • 500 g kuřecích prsou/horních stehen
  • 1 velká brokolice
  • 3 stroužky česneku
  • 150 + 30 ml vývaru
  • 1 polévková lžíce soli + 2 špetky soli
  • 1 špetka cukru
  • pár kuliček bílého pepře
  • 1 lžíce sezamového oleje
  • 1 lžíce Shaoxing vína
  • 1 lžíce kukuřičného škrobu 
Ve větším hrnci (ideálně s vloženým cedníkem na těstoviny pro snadné vytažení brokolice najednou) dejte vařit vodu s 1 lžící soli. Bokem si nachystejte mísu se studenou vodou, případně i s pár kostkami ledu.

Brokolici okrájejte jednotlivé růžičky, stonek oloupejte od tuhých vláken a oschlý konec seřízněte, nakrájejte na kusy velikosti sousta. Česnek oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Bílý pepř podrťte v hmoždíři nebo v mlýnku na koření.Kuřecí maso pokrájejte na drobné tenké nudličky.

Jakmile voda v hrnci vře, vsypte do něj všechnu brokolici a stopněte 3 minuty. Poté brokolici vytáhněte a okamžitě zchlaďte v míse se studenou (ideálně ledovou) vodou. Do vyprázdněného hrnce s horkou vodou vsypte kuřecí maso a promíchejte, stáhněte teplotu na minimum a nechte několik minut pošírovat, poté zceďte.

V pánvi na oleji restujte zhruba minutu plátky česneku. Poté přidejte zcezené kuřecí maso, stále promíchávejte a zalijte lžící vína, posypte drceným pepřem, špetkou cukru a 2 špetkami soli, zalijte 150 ml vývaru. Neustále promíchávejte a nechte vývar lehce odpařit, pak ztlumte plamen a přidejte brokolici. V misce či hrnku smíchejte lžíci škrobu se 30 ml vývaru. Vypněte plotnu a škrobovou směs vlijte do pánve a neustále míchejte, aby rovnoměrně zhoustla (měla by získat konzistenci řídkého pudingu, pokud je řidší, můžete směs ještě chvilku prohřát na plotně, ale pozor - houstne opravdu rychle). 


Podávejte s dušenou rýží sypanou černým sezamem. Pokud chcete, doplňte restovanými arašídy nebo kešu ořechy.



Pokud tápete nad přípravou rýže, postup uvádím zde, dělám vždy zhruba toto množství:

  • 1 sklenice jasmínové rýže (používám tuto z IKEA o objemu 350 ml)
  • 1,5 sklenice vody
  • 1 zarovnaná lžíce soli
  • 1 lžíce oleje/másla
  • černý sezam k posypání
Na velké pánvi ( k níž máte dobře těsnící poklici) rozehřejte olej a na něm následně za stálého míchání restujte rýži, dokud zrníčka nezbělají. 

Pak rýži posolte, zalijte vodou (ta by měla ideálně hned začít vařit), naposled promíchejte a přiklopte poklicí, pokud voda ještě nezačla vřít, počkejte až k tomu dojde, jakmile se objeví první bubliny, ztlumte plamen na minimum, nastavte stopky na 10 minut a nechte rýži svému osudu. Poklici během této dobu nezvedejte! 

Po uplynutí 10 minut by veškerá voda měla být vsáknutá do rýže. Zvedněte poklici a rýži mírně prohrábněte a načechrejtete kuchařskou pinzetou nebo vidličkou. Poklici znovu přiklopte a nechte ještě 10 minut dojít. Poté posypte černým sezamem a podávejte.

TIP: při vaření rýže jde o to zachovat poměr rýže: voda 1:1,5, a rýži vařit spíše v nízké vrstvě, aby se vařila rovnoměrně a zůstala sypká (vysoká vrstva by byla těžká a zatímco dno by se pod tíhou připalovalo, vršek by nebyl dost uvařený). 
Pokud váháte kolik soli rýže potřebuje k ochucení, začněte s menším množstvím a v momentě kdy zalijete rýži vodou a naposledy před přiklopením promíchávejte, odeberte si lžičku vody a ochutnejte, měla by být slaná tak akorát na chuť, takže pokud je třeba, dosolte.

pátek 5. srpna 2016

Pečená kořeněná cizrna - cizrnový snack k filmům


Možná recept na kořeněnou pečenou cizrnu znáte, možná používáte jiné druhy koření, ale možná jste tuhle její krásu ještě neobjevili. 
Já osobně miluju cizrnu tolik, že jako křupání k televizi si ji dám klidně jen vařenou v osolené vodě; ale tahle křupavá, lehce ostrá úprava bude vyhovovat i chlapům a všem milovníkům obalovaných arašídů v těstíčku, slibuju :-)

Pokud ji chcete připravit jako opravdovou rychlovku během 20 minut, klidně sáhněte po scezené cizrně z konzervy, není to žádná ostuda.

Na malou misku:

  • vařená cizrna 350 - 400 g (zhruba 150 g za sucha)
  • 1 lžička soli
  • špetka čerstvě mletého pepře
  • 1/2 lžičky uzené papriky
  • špetka mletého chilli
  • 1/2 lžičky mletého koriandu
  • 1/4 lžičky mletého římského kmínu
  • 1/4 lžičky mletého nového koření
  • 1 lžíce sezamového nebo olivového oleje
Troubu dejte předehřát na 180 stupňů. 
Všechno koření promíchejte v misce. 
Vařenou cizrnu zceďte a nechte chvillku proschout, poté smíchejte v misce s kořením a lžící oleje a dejte péct na pečícím papíru na 15 - 20 minut.

Hotovo, bylo to jednoduché, že?



Adzuki brownies - vegetariánské brownies co chutnají opravdu dobře :-)






Nedávno jsem na narozeninové oslavě měla možnost ochutnat fazolové brownies. Přiznám se, že jsem od nich nic nečekala, protože nad vege-stravou většinou ohrunuju nos, ale čokoládové řezy chutnaly lépe než jsem čekala. Takže při volbě receptů z adzuki fazolí jsem se rozhodla brownies taky vyzkoušet. Osobně jsem bezlepkové brownies zkoušela a občas peču z avokáda podle receptu tady, ale myslím že tyhle fazolové se jim směle vyrovnají. Takže to zas máme ty zaklínadla: vege-friendly, bezlepkové, při použití správné čokolády i bezlaktózové. A kupodivu dobré :-D.

Na přípravu se vám bude hodit výkonný mixér, zvlášť pokud neseženete čerstvé Medjool datle, ale budete se pokoušet mixovat klasické sušené datle. Osobně jsem vlastníkem tohohle supervýkonného kousku od ETY, ale mám ho hlavně díky tomu, že jsem autorem receptů jejich kuchařky k tomuhle stroji, a hmotu na brownies, byť né tak dokonale hladkou, jsem umixovala i s tyčovým mixérem se sekáčkem a miskou. 


Zdroj http://www.zaradates.com/?id=6

Pokud máte kde sehnat čerstvé Medjool datle - skvělé, pokud ne, nic hrozného se neděje, jen zkuste datle trochu spařit horkou vodou a nechat trošku změknout a protože jsou v chuti koncentrovanější, tedy sladší, můžete jich použít klidně o fous méně.

Co se přípravy fazolí týče, tady se přímo volá po hodně uvařených, nebo přímo rozvařených fazolích, takže zjednodušená a zrychlená příprava v papiňáku naprosto jistě povolena. 



Na plech o rozměrech zhruba 15 x 20 cm (pokud máte pouze klasický velký pekáč, ingredience klidně vynásobte dvěma, nebo klidně použijte dortovou formu o průměru do 23 cm):

  • 160 g suchých adzuki fazolí
  • 100 g čerstvých medjool datlí, vypeckovaných
  • 2 vejce
  • lžička vanilkového extraktu
  • špetka soli
  • 4 lžíce kvalitního kakaa
  • 4 lžíce rozpušťeného kakaového másla/kokosového nebo třeba řepkového oleje
  • 50 g kvalitní čokolády nasekané na kousky
  • hrst Goji (kustovnice čínská) namočená do vody předem
Adzuki namočte několik hodin předem. Poté uvařte ve vodě do úplného změknutí. Fazole zceďte, nechte trochu vychladnout a vložte do mixéru, umixujte na pastu.
 
Plech vylože pečícím papírem a troubu dejte předehřát na 180 stupňů. 


Do mixéru přidejte vypeckované datle a vejce, rozmixujte do hladké konzistence. Poté přidejte kakao, sůl, vanilku a tuk a naposledy promixujte. Ručně přimíchejte polovinu předem scezeného goji. 

Vzniklou směs rozetřete rovnoměrně na plech, posypte zbývajícím goji a nasekanou čokoládou. Pečte 25 - 30 minut. Poté nechte zcela vychladnout a podávejte.



Mexický fazolový salát s tuňákem a avokádem


Jak jsem zmínila v článku zde, recepty posledních pár týdnů jsou primárně určeny jako podpora privátní značky balených suchých potravin, takže spousta luštěnin, bezlepkových obilovin, vloček, semínek, atd. Což mi umožnilo vyzkoušet spoustu druhů fazolí, které domů běžně nekupuji - např.velké máslové fazole, ať už bílé, nebo strakaté. Nemusí se vařit kdovíjak dlouho, popravdě jim vyhovuje spíš jen velmi mírný var, protože celkem snadno při prudkém varu změknou a jsou pak skoro na kaši, což mi nevadí u běžných drobných bílých či červených fazolí, které vařím v papiňáku a mixuji do pomazánky, ale tyhle krásky do salátu si zaslouží něžnější opečovávání :). 

Tenhle salát navíc velmi jednoduše můžete doplnit tortilou či pita chlebem a získat tak lehký letní oběd. 


 Na 2 porce:
  • hrnek máslových fazolí (mix bílých a strakatých)
  • avokádo
  • konzerva tuňáka
  • půl svazku jarní cibulky
  • 3 velká rajčata
  • několik snítek koriandru či bazalky
  • 2 lžíce vinného octa
  • 3lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 3 lžíce vody
  • sůl a pepř
Den předem namočte máslové fazole. V den přípravy je uvařte v osolené vodě. Přeceďte a propláchněte studenou vodou.

Z octa, oleje, citronové šťávy, soli, pepře, nasekané bazalky či koriandru a vody připravte zálivku (např. protřepejte v uzavíratelné skleničce)

Avokádo a rajčata nakrájejte na kostky, tuňáka rozdělte vidličkou na menší kousky. V míse smíchejte všechny ingredience a můžete podávat.


Tabbouleh - středovýchodní bylinková smršť

Tabbouleh by se dal považovat za kuskusový nebo bulgurový salát s bylinkami, ale ve skutečnosti by měli jít spíše o nasekané bylinky s trochou kuskusu nebo bulguru :-) Tahle osvěžující smršť se podává hlavně na středním východě, v Libanonu, v Turecku a Arménii. 




Do tohoto salátu patří hlavně jemně sekaná hladkolistá petržel, máta, rajčata, cibulka a bulgur nebo kuskus plus sůl, pepř, olivový olej, citronovou nebo limetovou šťávu a volitelně utřený česnek na zálivku. Lokálně se v některých oblastech doplňuje tabbouleh ještě římským salátem, případně připravují jeho blízkou alternativu kisir - s rajčatovou pastou a sirupem z granátových jablek. 

Já se musím přiznat že ačkoliv jsem porazila svůj odpor ke koriandru a díky bahn-mi bagetám jsem si ho nakonec zamilovala podobně jako kdysi olivy a teď ho cpu i do míchaných vajec, tak petržel mi prostě pořád moc nechutná, čili u mne na fotkách je v receptu hlavně máta, a salát tak nepůsobí dostatečně bylinkově. Vy si každopádně intenzitu ochucení zvolte podle sebe ;-)



Na cca 3 porce:

  • 100 g celozrnného kuskusu/bulguru
  • půl svazku máty
  • svazek hladkolisté petržele
  • 3 zralá rajčata
  • volitelně malá okurka
  • 1 šalotka
  • šťáva z jednoho citronu/limetky
  • 3 - 5 lžic olivového oleje
  • sůl a pepř
Kuskus odměřím v hrnku či odměrce, a podle obsahu dám vařit dvojnásobné množství vody. Kuskus v misce lehce osolím, zaliji vroucí vodou a nechám nasáknout zhruba 10 minut.
Rajčata nakrojím na špičce do kříže, krátce spařím v horké vodě, přendám do studené vody a po pár minutách až zchládnou, olupu slupku. Takto oloupaná rajčata následně nakrájím na kostičky (pokud vám však slupka nevadí, klidně tento krok vynechte).
Okurky oloupu, zbavím semínek a nakrájím také na drobné kostky. Bylinky a šalotku posekám nožem na jemno. Z limetkové šťávy, oleje, soli a pepře si připravím zálivku.
Všechny suroviny promíchám v míse a můžu podávat.

čtvrtek 4. srpna 2016

Řecké kuře s celozrnným kuskusem, olivami a grilovanou zeleninou + tzatziky


Na tenhle recept jsem narazila v knize Jamieho 30 minut v kuchyni z níž už jsemněkolik jídel připravovala a rozhodně jsem se do časového horizontu nevešla. Někdy dokonce ani po ztrojnásobení časomíry - Jamie totiž často počítá čas až od chvíle, kdy má už všechnu zeleninu pokrájenou a vlastně už se jen chystá na samotné vaření, kdežto já počítám i veškerou přípravu - tu za vás totiž doma žádní skřítci neodedřou. Výhodou ale je, že díky Jamieho receptům většinou navařím tak 6 porcí a večeři tak máme ve 2 lidech ještě následující den v krabičkách k obědu a případné zbytky má drahý k druhému obědu po práci :-D.
V receptu používám celozrnný kuskus, protože jeho příprava je naprosto směšně jednoduchá, a celozrnný je přeci logicky lepší než necelozrnný. Pro bezlepkovou verzi samozřejmě můžete použít i jiný než pšeničný, případně zkuste quinou, pohankovou lámanku, jáhly, nebo amarant, všechny tyto alternativy přípravu jídla o fous protáhnou.
No, bez dalšího protahování se vrhněte k receptu - seznam surovin vypadá možná zdlouhavě, ale slibuju, že je to jednoduchá rychlovka ;-)


Na cca 6 porcí:

  • 500 g libového kuřecího masa (prsa, horní část stehen)
  • 1 lžička mletého nového koření
  • 1 lžíce sušeného oregana
  • sůl a pepř
  • 2 - 3 lžíce oleje na restování masa a zeleniny
Maso položte mezi dvě vrtvy pečícího papíru a naklepejte na stejnou výšku zhruba 1 cm. Smíchejte nové koření, oregano, sůl a pepř a směsí posypejte maso z obou stran.
Dejte rozehřát pánev a vlijte do ní trochu oleje. Vložte maso a opékejte zhruba 3 minuty z obou stran. Maso vyjměte z pánve na talíř a přikryté alobalem nechte odpočívat.
Před podáváním nakrájejte maso na tenké proužky, přípedně pokapejte uvolněnou šťávou.
  • 1 hrnek celozrnného kuskusu
  • 2 hrnky horké vody/vývaru
  • 2 velké papriky
  • 4 jarní cibulky
  • 200 g mraženého hrášku (volitelně)
  • 1 pytlík černých oliv, nebo 3/4 hrnku scezených oliv z většího balení
  • 100 g balkánského sýra/ Fety
  • 1 lžička olivového oleje
Do žáruvdorné misky nasypte kuskus, osolte a zalijte horkou vodou. Nechte vodu vstřebat.
Balkánský sýr nakrájejte na kostičky, olivy slijte z nálevu.
Papriku nakrájejte na kostky a na lžičce olivového oleje je lehce orestujte do mírného změknutí. Odstavte z plotny. Pokud použijete mražený hrášek, přidejte ho do pánve a nechte lehce prohřát.
Všechny suroviny smíchejte v míse s kuskusem. 
  • středně velká okurka
  • kelímek řeckého/smetanového jogurtu
  • sůl
  • česnek
  • lžíce olivového oleje
  • volitelně trocha čerstvého kopru
Okurku oloupejte a nakrájejte na hrubém struhadle. Vložte do cedníku, lehce posolte a vymačkejte co nejvíce vody. Česnek oloupejte a prolisujte, v misce smíchejte a řeckým jogurtem, olejem a vymačkanými okurkami. Podle chuti případně přisolte a případně přidejte nasekaný čerstvý kopr.

TIP: pokud se vám stane, že máte přebytek kuskusového salátu, ale kuře už jste snědli, doplňte salát třeba konzervovaným tuňákem nebo uzenou makrelou.